Canon EOS 6D Mark II İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Canon 6D Mark II fiyat ve özellikleri itibariyle 2012’de piyasaya sürülen Canon 6D modelinin takipçisi olurken, 26.2 MP yeni full-frame CMOS sensörü, DIGIC 7 işlemcisi, Wi-Fi, NFC ve Bluetooth özellikleriyle uygun fiyatlı bir full-frame fotoğraf makinesi konumunda. Canon, orijinal 6D modelinin üzerine daha hızlı işlemci, daha tutarlı AF sistemi ve daha güçlü seri çekim performansı gibi bazı kayda değer geliştirmeler yapmış. Zaten fiyatına bakıldığında da bu geliştirmelerin fiyatına yansıdığı görülüyor. Tek ve en önemli eleştirimiz 4K video çekiminin olmaması.

ArtılarıEksileri
Son Teknoloji Sensör Kullanımı4K Video Eksikliği
Rahat Tutuş ve Güven HissiUSB 3.0 Bulunmaması
Gelişmiş Bağlantı Seçenekleri

Canon 6D Mark II Özellikler

 • 26.2MP Full-Frame CMOS Sensor
 • DIGIC 7 Görüntü İşlemcisi
 • 45-Noktalı Tamamı Cross Type AF Sistemi
 • Full HD Video; 60 fps
 • 4K Timelapse Özelliği
 • 3.0″ Değiştirebilir Dokunmatik Ekran
 • Dual Pixel CMOS AF ve Movie Servo AF
 • ISO 40000, ISO 102400 Genişletilebilir
 • 6.5 fps Sürekli Çekim; Time-Lapse; HDR Mod
 • Dahili GPS, Bluetooth, Wi-Fi, NFC
 • Toz ve Suya Dayanıklı

Canon yukarıda bahsettiğimiz üzere yeni 6D Mark II üzerinde bazı geliştirmeler yaptı ve bu geliştirmelerden en önemlisi yepyeni 26.2 MP full-frame sensör. Makine 40.000 ISO’ya kadar çıkarken, noise riskini göz önüne alırsanız 102,400 ISO’ya kadar genişletilebiliyor. Ek olarak, Canon 6D Mark II bünyesinde bulunan son teknoloji DIGIC 7 işlemci, selefi DIGIC 6 işlemciden 14 kat daha hızlı. Yine ilk defa DIGIC 7 işlemcinin Canon’un full-frame bir fotoğraf makinesinde kullanıldığını görüyoruz. Bu işlemci daha önce APS-C gövdelerde ve PowerShot kompakt modellerde kullanılmıştı.

Canon 6D Mark II aynı zamanda Full HD 60fps video kaydı yapabiliyor, ancak Canon’un bu yeni modele 4K video çekim özelliği eklememesi doğal olarak fikir ayrılıklarına sebebiyet veriyor. Makinede 4K video kaydı özelliği olmasa da, 4K Timelapse özelliğine sahip. Makinede çektiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğrafları makine bünyesinde birleştirerek 4K timelapse video oluşturabiliyorsunuz. 4K timelapse özelliğinin nasıl sonuç verdiğini merak ettiyseniz, aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Canon EOS 6D’nin üzerine yapılan geliştirmelerden birisi de 3″ boyutunda, 1.04 milyon nokta çözünürlüğe sahip dokunmatik ve çok açılı LCD ekran. Makinenin bünyesindeki diğer özellikler ise Wi-Fi, NFC ve Bluetooth bağlantı seçenekleri, GPS özelliği, 7560 piksel RGB + Kızıl Ötesi ölçüm sensörü ve video kaydı esnasında aktif olan 5 akslı görüntü sabitleme özelliği.

Gövde Yapısı ve Tutuş

 • Alüminyum alaşım/Polikarbonat gövde
 • Toz ve suya karşı dayanıklılık
 • Hareket ettirilebilen ekrana sahip ilk full-frame

EOS 6D Mark II’nin yapı kalitesi, beklentilerinizi bir çok noktada karşılıyor.  Su ve toza karşı dayanıklı olan gövde, fiber glass ile güçlendirilmiş polikarbonat ve alüminyum alaşımı ile üretilmiştir. Mükemmel bir şekillendirmeye sahip yeni EOS 6D Mark II, batarya ve kart ile birlikte sadece 765 gram. Orijinal EOS 6D’den sadece 10 gram daha ağır fakat oldukça rahat bir kavrama sunuyor. Hem mod kadranı hem de LCD ekran kolayca hareket ediyor ve LCD ekranın kalın profilinde bulunan oluk sayesinde, başparmağınızla kolayca ekranı çekebiliyorsunuz. Diğer fotoğraf makinelerinde talebin aksine gidere küçülen ekranlara rağmen, bir çok veriyi görebileceğiniz geniş bir ekrana sahip.

Otomatik Odaklama

 • Tamamı çapraz tip 45-nokta
 • f/8’de 9’u çapraz tip 27 nokta,
 • Dual Pixel CMOS AF sistemi

Orijinal EOS 6D, sadece bir tane çapraz tip olmak üzere 11 odaklama noktasıyla, bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Yeni modelde ise Canon,şuan piyasada bulunan EOS 80D ile çok benzer bir sistem kullanmış. Tamamı çapraz tip 45 odaklama noktası dikey ve yatay düzlemde ayrıntıları görmeyi mümkün kılıyor. Merkez nokta f/2.8 ve  f/5.6’da çift çapraz tip odaklama noktasına dönüşüyor. Ayrıca bir lens veya lens/telekonvertör kombinasyonu kullanıldığında en etkili diyafram açıklığı olan f/8’de , 9’u çapraz tip olan bu noktaların 27 tanesi işlevini korumaya devam ediyor.

Bunun yanında kurulumun bir bütün olarak özelleştirilmesinde hassas ayarlamalar yapabiliyorsunuz. düşük ışıkta fotoğraf çekenler için -3EV değerine kadar hassas pozlama telafisi sunuyor. Canon’un etkileyici Dual Pixel CMOS AF sistemine sahip EOS 6D Mark II, canlı izleme ve video çekimlerinde hassas odaklama sağlıyor.Ön üretim olan ürünü incelediğimizde rahatsız edici bir duruma rastlamadık. Üst kısımda bulunan kontrol paneli sayesinde AF noktasına kolayca değiştirebiliyorsunuz ve nesnelere odaklanmış olarak kalmayı sağlıyor.

Performans

 • 6,5 kare/sn’lik seri çekim
 • Titreme algılama
 • Sürekli 21 raw / 150 JPEG çekimi

Orijinal EOS 6D’ ye kıyasla Canon, çekim hızını 4.5 fps’den 6.5 fps’ye yükseltmekle kalmadı, sürekli çekim sayısı olan 17 Raw karesini 21’e çıkarmış. 1250 JPEG çekiminden 150′ye keskin bir düşüş var fakat sınırlayıcı bir rakam olmayacağını söyleyebiliriz. Canon ayrıca, yapay ışık kaynaklarıyla çekim yaparken aynı ışığı yakalamak için, daha önceki bir çok EOS DSLR’da gördüğümüz aynı titreşim algılama sistemini kullanmış. İç mekan fotoğrafçıları veya aydınlatmalı spor fotoğrafçılığı yapanlar için çok iyi bir haber.

Erken karar verin

Canon, EOS 6D’nin ruhunda çok önemli değişikliler yapmış. Taptaze bir sensör, daha hızlı bir işlemci, çok daha etkili bir AF sistemi ve sürekli çekim sayısındaki artış, yapılan değişiklilerin başında yer alıyor. Bütün bu yenilikler, bir full-frame makinenin değerini artıracaktır. Bu durum “ucuz full-frame” düşüncenizi yıkabilir. Fakat bir sonraki full-frame model olan EOS 5D Mark IV’e baktığınızda fiyat konusunda makul olduğunu anlayacaksınız. Elde muhteşem duruyor ve ekranı çekip fotoğraf makinesinden ayırabilmek çok büyük bir avantaj. Vizörün %100 görüş açısına sahip olmaması ve 4K video çekememesi eksileri olarak sayılabilir fakat piyasayı oldukça mutlu edeceğe benziyor.

 

Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Yusuf Canbaz

Full frame makinem var demek isteyen amatörlere yönelik bir makine olmuş maalesef…
İkinci el 5d mark iii çok daha mantıklı olur.

Kemal Çağlar

canon 6d performansı çok güzel bir makinedir mark 3 ile kıyaslayacak olursak iso performansı 6d nin daha iyi mark 3 ün 1920*1080 saniyede 90mb video kaydederken aynısını 6d de yapıyor ama bana kalırsa 6d mark 2 üzerine fazla katılmamış

Adnan Temir

4k’ya düşman mı Canon ?

Muhammet Tingiş
Rıdvan Çavuşoğlu

Dediğin de laf mı hacı tabikide 10

M Murat Fındık

4k olsaydi rakipsiz olurdu. Genede 10 u hak ediyor.

Mehmet Eruzun

10 daha ne olsun O BİR “CANON”

7
0
Would love your thoughts, please comment.x