Canon 5D Mark IV vs Canon 5D Mark III Karşılaştırması

0 Shares

Canon 5D Mark IV özellikleri ve fiyatı itibariyle piyasa çıktığından bu yana epey spekülasyona yol açtı. 5D serisinin son halkası devrim niteliğindeki yenilikleriyle rakipleriyle ciddi bir yarışmanın zaten içinde. Aynı ailenin mensubu Canon 5D Mark III kullanıcıları ise yeni üyeyi merak etmenin yanı sıra onunla bir karşılaştırma içerisine girmiş durumdalar. 4 yıl sonra gelip evin güzel odasına yerleşen bu kardeş bakalım ağabeyinden ne gibi farklılıklara sahip.

satin-alma-butonu

 

Boyut

canon-5d-mark-iv-fiyat

Boyut olarak gözle görülür bir fark görmek mümkün değil. Milimetre bazında bakıldığında, Mark III’ün daha büyük olduğu görülüyor. Canon, kullanıcı alışkanlıklarını dikkate almış ve onlara daha önce alışıp sevdikleri boyutu bozmamış.

 

Tasarım

Mark IV profesyonel kullanımın getirdiği bütün zorluklara dayanabilmesi için magnezyum alaşımdan oluşan bir tasarıma sahip. Bu sayede kötü hava koşullarında, hatta yağmurda dahi sizi yarı yolda bırakamıyor.

 

Sensör Boyutu

canon-5d-iv-iii-compare-6

Bu başlıkta bir eşitlik görüyoruz. Full Frame CMOS sensöre sahip iki makinenin de sensör boyutu 36x24mm.

 

Ağırlık

Gövdeleri elinize aldığınızda ise gerçek bir değişim hissediyorsunuz. Canon 5D Mark III 950 gram ağırlığındayken, halefi Canon 5D Mark IV 150 gram daha hafif yani; 800 gram. Tabii bu sadece gövde için geçerli durum. Lensleri, bataryayı, hafıza kartını dahil ettiğinizde aradaki fark değişiyor, yeni dostumuz o kadar da hafif kalmıyor.

 

Megapiksel Sayısı

canon-5d-mark-iv-sensor

İşte Mark IV’ün bariz üstünlüğünün olduğu bir alan. Canon 4 yıllık hasretin karşılığını vermiş ve 5D Mark III’te 22.3 MP olan rakamı 5D Mark IV’te 30.4 MP seviyesine çıkarmış. Sadece bu bilgi bile birçok okuyucu için yeterli gelmiş olmalı.

 

İşlemci

canon-5d-mark-iv-sensor

Mark IV DIGIC 6+ görüntü işlemcisine sahip. Bu yenilik Mark III’teki DIGIC 5+ işlemciye oranla daha hızlı ve güçlü performans anlamına geliyor. Büyük dosyaları ve 4K videoyu kaydetmek DIGIC 6+ için çocuk işi.

Lens Girişi

canon-5d-mark-iv-lens

Mark IV’te EF Mount lens girişi bulunuyor. Bu, kendisinden öncekilerle aynı girişi kullandığını ve bu sebeple onların kullandığı lenslerle uyumlu olduğu anlamına geliyor.

 

AutoFocus

İki makine de 61 AF noktasına sahip. Ancak Mark IV bunun dışında 41 adet Cross-Type, 5 adet de Double Cross-Type AF noktası barındırıyor. Cross-Type AF noktaları düşük ışıkta daha iyi netleme yapmamızı sağlıyor. Double Cross-Type ise bu teknolojinin daha gelişmiş hali. Cross-Type AF noktaları düşük ışık koşulları bir yana özellikle vahşi doğa fotoğrafçılığı yapanların için önemli bir eşik olan f/8 değerinde de netleme yapma şansı tanıyor.

Buffer Performansı

canon-5d-mark-iv-fps

Gelen onca yeniliğe rağmen saniye başına çekebildiği kare sayısı bakımından Mark IV çok büyük bir fark yaratmıyor. Mark III’te 6 fps olan rakam, Mark IV’te 7 fps olarak karşımıza çıkıyor.

 

ISO Hassasiyeti

canon-5d-mark-iv-iso

Rakamlarla kendini açıklıyor aslında. Mark III’te 25,600 olan baz ISO değeri 32,000 seviyesine çıkarılmış. Bu daha düşük ışık koşullarında çekim yapabileceğimiz anlamına geliyor. Kişisel deneyimimiz 12,800 ISO değerinde noise olmadığı yönünde.

 

4K Video

canon-5d-mark-iv-4k

Videographerların beklediği gelişme; Mark IV30/25 ve 24 kare 4K video kaydı yapabiliyor. Mark III’te Full HD olan çözünürlük şu anki pazarda savaşacak seviyeye çıkarılmış. Önemli bir ayrıntı; Mark Iv 4K video kaydederken 1.74 crop çarpanına maruz kalıyor.

youtube-abone

HD Video

canon-5d-mark-iv-hd-video

Full HD yani 1080p video kaydını 30 ve 25 kare olarak yapabilen Mark III, aynı çözünürlükte 60 ve 50 kare çekim yapabilen Mark IV karşısında yenik düşüyor. Standart HD yani 720p kayıt rakamlarına baktığımızda ise fark daha da açılıyor. Mark IV 720p 100 ve 120 kare slow motion çekim yapabilirken Mark III cephesinde bu rakam 50 ve 60 kare barajında kalıyor.

 

Vizör

canon-5d-mark-iv-vizör

Birlik ve beraberlik rüzgarlarının estiği bir başlık daha. İki kamera da çekilen görüntü vizörde bir nokta dahi karçırmadan gösteriyor.

 

Dokunmatik Ekran

Sözlerime Mark IV’ün dokunmatik ekrana sahip olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Zira Mark III dokunmatik değildi ve yeni nesil kameralar için dokunmatik ekran olmazsa olmazlardan biri oldu. Ayrıca LCD çözünürlüğü olarak %60 oranında bir gelişme kaydeden Mark IV’ün ekranını 1.6 milyon nokta oluştururken Mark III’te bu rakam 1.040 milyon.

Ayrca Clear View II teknolojisine sahip Mark IV ile birlikte monitörünüzde küçücük bir yansıma dahi göremiyorsunuz.

 

Kayıt Formatı

canon-5d-mark-iv-kayıt-formatı

İki kamera da JPEG ve RAW formatında kayıt yapabiliyor. Mark IV’ün kullanıcılarına hediyesi olan Dual Piksel RAW  teknolojisi sayesinde görüntü üzerinde mikro ayarlamalar, bokeh geçişleri ve gölgelenme azaltma gibi özellikleri kullanabiliyor olacağız.

 

Depolama Alanı

canon-5d-mark-iv-sd-card

Bu başlıkta bahsedilecek bir yenilik yok. Mark IV de Mark III gibi SD ve CompactFlash üzerinden depolama yapıyor. Olaya iyi yönünden bakacak olursak; model yükseltseniz bile yeni bir kart almak zorunda kalmayacaksınız.

 

Wi-Fi

Sene 2016 ve eğer Mark IV WiFi özelliğine sahip olmasaydı Canon kullanıcıları isyan çıkartırdı. Ama neyse ki böyle bir sorunumuz yok; Mark IV WiFi üzerinden uzaktan kumanda edilebiliyor ve dosya aktarımı yapabiliyor. Mark III tüm bunları harici bir dönüştürücüyle yapabiliyordu.

 

GPS

canon-5d-mark-iv-gps

Mark IV’ün üstün olduğu bir başlıkta GPS özelliği. Mark III’te bulunmayan ve yine harici bir dönüştürücü isteyen GPS, Mark IV’e fotoğraflara yer bilgisi girmeyi ve fotoğraflara time-code ekleyebilmemizi sağlıyor.

 

Batarya Ömrü

canon-5d-mark-iv-batarya

Nihayet Mark III’ün üstün olduğu bir başlıkla karşılaşabildik. Mark IV ile 900 kare çekim yapabilirken emektar Mark III 950 kareye kadar dayanıyordu.

 

Piyasa Çıkış Tarihi

Canon 5D Mark III raflara konduğunda takvim yaprakları Mart 2012’yi gösteriyordu. Aradan geçen 4 sene sonunda Canon 5D Mark IV Türkiye’de ilk fotografium.com üzerinden vatan topraklarında satışa çıktı.

 

Fiyat

Canon 5D Mark IV fiyatı 13,999 lira olarak belirlendi. Canon 5D Mark’ün şu anki gövde fiyatı 10,599 lira. Çıktığı sene 2012’te Mark III’ün fiyatı Mark IV ile aynıydı. Zaman içerisinde daha ucuzlamış olması beklenirdi ama hem pazarı henüz ucuzlamış değil hem de ülkemizde döviz kuru hiç olmadığı kadar yüksek seyrediyor.

 

SONUÇ

Canon uzun bir aradan sonra geliştirdiği modelinde devrim niteliğinde değişiklikler yaptı. Ağabeyi Mark III’e benzeyen onca yanı dışında Mark IV videographerların ufkunu açan 5D serisini daha ileri taşımak için geldi. Barındırdığı özellikleri ve fiyatıyla Canon 5D Mark IV eski modelleri nostaljik göstereceğe benziyor.

3

 

Subscribe
Bildir
guest

3 Comments
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Taner Turanlı

Sigma 85mm art ile kıyaslayınca hangisi

[…] Canon 5D Mark IV vs 5D Mark III […]

yigit

Eline sağlık kardeşim güzel bir çalışma olmuş. Bu arada videoda 6:14 te Mark 3 ü demişsin, mark 3 ün içimize nasıl işlediği de belli oluyor hepimiz için 🙂 Başarılarınızın devamını diliyorum…

3
0
Would love your thoughts, please comment.x