Canon 24-105mm f/4L IS USM II Lens İnceleme ve Özellikler

0 Shares

Canon 24-105 f\4 L IS USM II inceleme ve özellikleri itibariyle Canon’un en kaliteli optik kaliteyi sunan L serisi lens kategorisinin en işlevsel ürünü. Her Canon kullanıcısının sahip olmak isteyeceği L serisi lensler Canon’un en kaliteli optik elemanların kullandığı lenslerdir.  Canon 24-105mm f4 modeli ise L serisinin adeta İsveç çakısı. Bulundurduğu imaj sabitleme, ultrasonic netleme motoru, 24mm’den 105mm’ye kadar odak aralığı ve her açıda sabit f4 diyafram değeri, bu lensin fiyatını biraz arttırsa da neredeyse her fotoğrafçılık türünde kullanabileceğiniz kaliteli bir lens olduğunu söyleyebilirim. Şimdi isterseniz bu harika lense çok daha yakından bakalım.

USM – UltraSonic Motor

Canon 24-105 üzerinde hızlı ve sessiz netleme yapabilmenizi sağlayan ultrasonic bir netleme motoru bulunduruyor. Bu netleme teknolojisi videoda sessiz bir şekilde otomatik netlik yapmanıza olanak sağlarken, 5d Mark IV, 6D Mark II gibi kameralarla kullanıldığında makinanızın netleme performansını en üst seviyeye taşıyor.

IS – Image Stabilization

Canon’un full frame ve APS-C sensörlü makineleriyle kullanabildiğiniz bu lens ”IS” yani imaj sabitleme teknolojisine de sahip. IS teknolojisi sayesinde düşük enstantane ile yaptığınız çekimlerde elinizin titreşimlerini olabildiğince absorbe ederek daha keskin fotoğraflar elde edebilmenize yardımcı olan bu teknoloji, video çekerken de tripod kullanmadan çekimlerinizi gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyor. Üstelik bu lensi Canon’un dijital yada optik imaj sabitleme teknolojisi bulunan kameralarıyla kullandığınızda 2 kat daha iyi titreşim performansı elde etmeniz mümkün.

Biz bu objektifi tam anlamıyla test edebilmek adına Canon’un en yeni full frame makinesi 6D Mark II kullandık. Lensin ve kameranın performansı birleştiğinde hem portre hem manzara çekiminde harika sonuçlar elde ettik. Özellikle -5 derecede yaptığımız çekimlerde ne kamera ne de lens bir kez olsun bizi yarı yolda bırakmadı. 


Bildiğiniz gibi lens 24mm’den 105mm’lik odak aralığına sahip. Bu odak aralığı portreden, manzaraya bir çok fotoğrafçılık türünde kullanılabilecek odak uzaklığını bize sağlıyor. Ayrıca 60mm’den sonra portre çekimler için gayet tatmin edici bir alan derinliği sunan kamera 10 bıçaklı diyafram yaprağına sahip olması sebebiyle kaliteli bokeh elde etmemize olanak sağlıyor.

Ömer Faruk Yayla

Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu. Fotografium, dijital içerik üreticisi.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x