Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? “Pembe Battaniyeli Sinek”

0 Shares

Bu yazımızı okumaya başlamadan önce mutlaka “Uygun Ekipman Alamama Sorunsalı” adlı yazımıza göz atmanızı isteriz.
Eğer o yazımızı okuduysanız bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda kit lens ve çeviriciyle bu kareyi yakalayan Maryam Zahirimehr ve fotoğrafı hakkında konuşacağız.

Söz Maryam Zahirimehr’de…

İçerik

Nikon 18-55mm lensime makro özelliği kazandırabilmek için bir çevirici aldım. Ve deneme çekimlerine başladım. Tatmin edici bir şeyler arıyordum. Yaz aylarının sonlarına doğru, bir salı sabahı kocam bana seslendi: Uyan Maryam Uyan! makro fotoğrafların için kaçırılmayacak bir fırsat buldum. Pencereden dışarı çıkmaya çalışan ancak başaramayan bir sinek! bunun üzerine hemen uyandım ve yanımda olan pembe battaniyemle sineği uçmasını engelledim. Bu arada sineğe hiç bir zarar vermedim bu süreçte. Sadece dokunmaktan hoşlanmadığım için battaniyeyle tutmayı tercih ettim. Bunu yaptığıma sevindim çünkü battaniyeyle çekiğim bu fotoğraf beni en çok tatmin eden oldu.

Ekipmanlarımın kurulumu ise; mutfağım (favori stüdyom), 18-55mm lens Nikon D3200 üzerine ters pozisyonda çevirici yardımıyla bağlı şekilde ve iki adet 85W güçünde beyaz lambalar kullandım.

Fotoğraf

Nikon makinelerde bu tarz bir çevirici kullandığınızda, makineniz ve bu çevirici arasında ne mekanik ne de elektronik bir iletişim söz konusu oluyor. Bu yüzden alan derinliğini manuel olarak ayarlamak durumunda kalıyorsunuz. Canon makinelerde ise böyle bir iletişim söz konusu olduğu için manuel kullanmak durumunda değilsiniz. Fotoğrafı nasıl çektiğimden bahsedeyim birazda. Bir elimle sineğin kaçmasını engellerken, diğer elimle ise makinede gerekli ayarları yapıp fotoğrafı çektim. Bu pek kolay olmadı çünkü manuel olması beni biraz zorladı. Sineğe zarar vermemk adına 2-3 fotoğraf çektim ve onu serbest bıraktım. Bıraktığımda hiç bir sorunu yoktu. Ve çektiğim kareler tatmin ediciydi benim için.

Fotoğrafı İşleme

Fotoğrafın formatı .jpg idi. Tek yaptığım Adobe Photoshop CS6 yardımıyla kesmek ve biraz keskinliği arttırmaktı.

Ek bilgi

  • Aklınıza ne gelirse onu fotoğraflayın. Korkmayın bunun size bir zararı olmaz. Makinemin perde ömrü azalıyor diye üzülmeyin amacınız öğrenmek ve kendinizi geliştirmek çekin gitsin.
  • Eleştirilerden korkmayın. Aksine yapılan eleştiriler sizi daha iyi yapabilir. Burada önemli olan yapılan eleştirilerin nitelikli ve içi dolu olması tabiki.
  • Hissederek çekin fotoğrafınızı. Başkalarına beğendirme derdine asla girmeyin. Eğer öyle bir hedefiniz varsa bu sizi kısıtlayacaktır. O yüzden siz kafanızda oluşanı, aklınıza yatanı fotoğraflayın sadece.
  • Ayrıca benim süper makro lensim yok diye üzülmeyin!
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
4
0
Would love your thoughts, please comment.x