Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? “Hayat Güzeldir”

0 Shares

“Nasıl Çekildi?” serimiz en çok okunan yazılarımızı oluşturuyor, yararlı bulduğumuz paylaşımlara yapmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımız da
silüet ve yansımaları içinde bulunduran Hayat Güzeldir fotoğrafından.

Şimdi söz fotoğrafın sahibi Dragan Babovic‘te.

İçerik:

Bu fotoğraf Boka Kotorska (Montenegro-Adriyatik Denizi) deniz kenarında sabah çok erken saatte çekildi. Aile neşeyle su üzerinde koşuyordu. Sürekli yer değiştiriyorlardı ve ben sıradaki yer değiştirmeyi tahmin etmeye çalışıyordum ve doğru yere gelene kadar bekledim. Tabi aynı zamanda boşlukları da dengelemem gerekiyordu. İsim vermek zor olmadı fotoğrafa: Hayat Güzeldir.

Fotoğraf:

Nikon D3200

ISO 100

Odak Uzaklığı 34mm

Diyafram: f/11

Enstantane: 1/200 sn

Lens: Nikkor 18-200mm

Fotoğrafın İşlenmesi:

Fotoğraf jpeg formatında çekildi ve daha sonra Photoshop CS5 ile işlendi. Küçük bir botu, küçük bir adayı ve bir kaç olmaması gereken objeyi kaldırdım. Daha sonra doğru kadrajı bulmak için biraz kırptım ve bu sonucu elde ettim.

İpuçları:

Her zaman objeye yakın olmalısınız. Etrafa bir bakın, çünkü her zaman farklı bir şeyler görebilirsiniz. Diğerlerinin göremediği şeyler görmeye çalışın. Herkesin çektiği açıdan çekmemeye çalışın. Geniş açı çalışın ki sonradan kırpabilesiniz. Fotoğrafın hikayesi, kompozisyon ve ifadeler keskinlikten çok daha önemlidir. Henri Cartier-Bresson’un kurallarına uymaya çalışıyorum: Fotoğraftaki ritm hissini ne verir? Şekiller ve değerler arasındaki ilişki bunu sağlar, lekeleri iyi değerlendirin. Photoshop’ta sadece kırpta işlemi ve istenmeyen bölgelerin kaldırılması işlemini yapıyorum.

Temel kural: Fotoğrafı çekerken sahip olduğunuz tutku, izleyenlere de geçmeli. Enerji transferi gibi düşünün.

Mesaj:

Bu fotoğrafta öyle bir mesaj var ki, bakan herkes bunu anlayabilir, farklı insanlar, değişik figürler ama mesaj belli. Fotoğrafçının buradaki rolü bunu aktarmak ve izleyenleri düşüncelere sevk etmek.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x