Blackmagic’ten Üç Yeni Atem SDI Modeli

Blackmagic Atem SDI
0 Shares

Blackmagic Üç Yeni Harika Atem SDI Modelini Tanıttı.

Blackmagic’ten üç yeni Atem SDI modeli bir arada geldi. Bilindiği gibi profesyonel video ekipmanı denildiğinde akla en çok gelen firma Blackmagic oluyor. Bunun nedeni aslında sinema sektörünün ihtiyacı olan temel ekipmanlar kadar yan aksesuarların üretimine de önem vermesi. Sektörden gelen talepleri değerlendirerek hızlıca çözüm üreten firma bu özelliği ile profesyonel video ekipmanlarında liderleğini sürdürmeye devam ediyor. Bu çözüm ürünlerinden en önemlisi canlı yayın ekipmanlarıdır. Canlı video yayınları  için gerekli temel ekipman olan canlı yapım switcher’ları Atem mini ile ilk kez taşınabilir boyuta getiren Blackmagic yepyeni bir seri ile zirvedeki yerini kimseye kaptırmayacağını gösterdi. Atem SDI canlı yayıncı serisi şimdilik üç farklı modelden oluşuyor.

Tek Başına Yeterli Canlı Yayıncı

ATEM SDI modellerinin ortak özellikleri taşınabilir kadar kompakt, hepsi bir arada tasarımı ile  kontrol paneli ve  bağlantılar içermesidir. Paneller bağlanan kamera kaynaklarını, efektleri ve geçişleri seçmek için kullanımı kolay butonlara sahiptir. Kaynak butonları büyük olduğundan,  kullanmak kolaydır ve sunucunun canlı görüntü miksajı yapmasını da mümkün kılar. Hatta, ses miksajı için bile butonlarınız olur. Kayıt ve internet yayın kontrolü için butonları olan ATEM SDI Pro ve Extreme modelleri; program sinyali, kamera sinyallerinin doğrudan iletimi ve çoklu görüntü arasında video çıkışının değiştirilmesine izin veren çıkış seçim butonlarına da sahiptir. Arka panelde; kameralar için SDI bağlantıları, ekstra mikrofon girişleri, web kamerası için USB ve program videosu için çok sayıda SDI “aux” çıkışı bulunuyor.

Bunlarla beraber yeni Atem SDI modelleri kullanımı en kolay canlı yayın ekipmanı olarak karşımıza çıkıyor. Kullanımı daha kolay olan başka bir switcher yok çünkü; video kaynakları arasında geçiş yapmak için ön paneldeki rakamlarla etiketli giriş butonlarından birine basmanız yeterlidir. ‘Cut’ veya ‘auto’ butonlarını seçerek, kesme veya efekt geçişleri arasında seçim yapabilirsiniz. ‘Cut’ butonunun aksine ‘auto’ butonu, girişleri değiştirirken ATEM SDI’ya, bir video efekti kullanmasını söyler. Çözülme gibi heyecan verici efektler veya bir renge daldırma, DVE sıkıştırma ve DVE itme gibi daha dramatik efektler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. İsteğe bağlı görüntü konumları ve fonlarıyla birlikte görüntü içinde görüntü efektleri oluşturmak üzere, bir DVE efekti ekleyin. Hatta, harici bir yazılım kontrolü üzerinden yükleyebileceğiniz yazılar ve grafikler için bir sabit görüntü belgeliği işlevi gören “medya oynatıcılar” bile var. En yüksek uyumluluğu sağlamak üzere tüm ATEM SDI modelleri, basit bir web kamerası kaynağı olarak çalışan bir USB portuna sahiptir. Yani, cihazı bir bilgisayara takabilir ve herhangi bir video yazılımıyla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bu yenilikçi özellikleri barındıran üç yeni model: ATEM SDI, ATEM SDI Pro ISO ve ATEM SDI Extreme ISO

ATEM SDI

ATEM SDI’nın kurulumu hızlı ve kullanımı kolaydır. Dört adet format dönüşümlü SDI girişi, USB webcam, 2 adet SDI çıkışı, EQ ve dinamik efektleri ile Fairlight ses mikseri, görüntü içinde görüntü için DVE, geçiş efektleri, yeşil perde chroma key, yazılar için 20 resimlik medya havuzu ve ücretsiz ATEM Software Control yazılımını içerir.

ATEM SDI Pro ISO

Bu model ATEM SDI’nın tüm özelliklerine sahip olmakla birlikte, dahili olarak 5 video akışının gerçek zamanlı kaydedilmesini ve internetten yayınlanmasını mümkün kılar. Yani, çok kameralı kurgulama için tüm girişlerin bir temiz sinyali vardır! Bir DaVinci Resolve projesi kaydedildiği için; kurgulama, ses miksajı ve renk düzeltme yapmak üzere canlı prodüksiyon dosyalarınızı DaVinci Resolve’de açabilirsiniz.

ATEM SDI Extreme ISO

Bu model, ATEM SDI Pro ISO’nun tüm özelliklerine sahiptir, fakat 8 SDI girişi ve 4 SDI çıkışı vardır. Ayrıca, 9 ayrı H.264 video sinyalini gerçek zamanlı kaydedebildiği için 8 temiz sinyal girişinin tümünün ve program video sinyalinin kaydını mümkün kılar. Bir DaVinci Resolve proje dosyası da kaydedilir.

Bu üç Blackmagic Atem serisi modelinin bazı teknik farkları var elbette. Ama en çok dikkat çeken özellik bize göre ATEM SDI Pro ve Extreme modelleri, cep telefonunuzun internet paketinden yararlanmanız için bir Apple veya Android telefon bağlamanızı desteklemesi. Dış mekanda canlı yayın yapıyorsanız bulunmaz bir nimet bu.

Telefon ile Canlı yayın

İşte video ekipmanları denilince ilk akla gelen marka Blackmagic yine bu üç canlı yayıncı ile bir çok yeniliği bir arada sunuyor. Aynı zamanda her seviyeden kullanıcıyı düşünerek iş akışını kolaylaştırıyor. Tüm Blackmagic ürünlerini görmek ve satın almak için özel marka sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x