Bir Evliliğin Anatomisi by Kremer Johnson

0 Shares

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

Çiftlerle ilgili fotoğraf serilerinde eğer evli bir çiftse ne kadar mutlu oldukları, eğer sevgili ya da nişanlılarsa aman da ne kadar heyecanlı oldukları, dünyanın en mutlu çifti oldukları gibi konular işlenir. Dağın başında, göl kenarında, tarihi bir yapının  önünde çekilen nişan fotoğrafları ya da gelin ve damadın Oscar almışcasına önemli durdukları düğün fotoğraflarına artık hepimiz alıştık. Ancak evliliğin altın çağında olup biten güzel şeylerle beraber madalyonun öteki tarafında olup biten normal, sıradan şeyler pek de fotoğraf sanatına konu edilmez. Kremer Johnson ve Neil Kremer ürettikleri ortak çalışmalarında işte tam da bu konuya odaklanmışlar.

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

Seride, filmlerdeki mutlu sondan sonra neler yaşandığına odaklanılmış.  Yüz ifadeleri ve vücut dilinin çiftin duygusal durumlarına ışık tuttuğu bu çalışmada karanlık (noir) bir atmosfer olsa da renklerin parlak ve keskin kullanımıyla tuhaf bir zıtlık oluşturulmuş.

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

Fotoğraflar görece yüksek ekonomik düzeye sahip çiftlerin bize göstermedikleri özel hayatlarının nasıl geçtiğine dair güzel hikayeler barındırıyor. Ekip, çalışmalarına “eksik”, “bozuk”, kopuk” anlamlarına gelen “Broken” ismini vermişler. Bana sorsalar türkçe çeviride “Buruk” harika bir isim olurdu. Hadi öyle diyelim.

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

Tabi ki gören kişinin yorumu kendine kalsa da, fotoğrafların çiftin yaşadığı kasvetli yaşamı anlattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Orta yaş ya da üzeri çiftlerin çoğunluğunun ara ara yaşadığı bu bireysel ve ikili çatışmaların duygu dolu fotoğraflarla aktarılması belgeci fotoğraf açısından bence çok önemli bir adım. Çiftin yaşlanma, evlat özlemi, hayattan eskisi kadar zevk alamama, değiştirilemeyen alışkanlıklar gibi kişisel sorunlarına odaklanılmış. Bu nedenle “Buruk” serisinin hem bir evlilik trajedisini hem de orta yaş ya da üstü bireylerin yaşadığı kişisel sorunları anlattığını söyleyebiliriz. Aile kavramının sorgulanması, güzel günler geride kaldığında olanlar, geçmişe özlem gibi konular harika ele alınmış.

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

 

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

 

© Kremer Johnson Photography & Jeff Whitlock

Bu arada evlilikle ilgili yapılmış en iyi filmlerden biri olan Scenes From a Marriage‘i de izlemenizi öneririm. Altın Küre Ödüllü filmin yönetmeni sinemanın duayenlerinden Ingmar Bergman. Çok ağır kaçtı derseniz 1 Kadın 1 Erkek‘ de güzel. İzlemediyseniz hemen başlayın. Ekibin yaptığı diğer işler için sayfalarına bakabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere 🙂

Gökhan Gök

Yönetmen & Müzisyen. Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nü birincilikle bitirdi. TURSAK Geleceğin Sineması Ödülü, Boğaziçi Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü sahibi. Çeşitli sinema ve reklam filmlerinde senaristlik ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Fotografium'un Youtube yüzü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x