Bebek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

0 Shares

Hemen hemen herkes her türlü fotoğrafı başarılı bir şekilde çekebilir. Ama içlerinden öyle bir tanesi var ki… Bir çok fotoğrafçı doğum fotoğraflarının zor olduğu görüşündedir. Yeterli ekipman ve teknik bilgi gerektirmektedir. Bazen bilinenler bile yeterli kalmamaktadır. Doğum fotoğraflarında, doğum esnasında hızlı olmak en önemlisidir. Bu yazımızda sizlere bebeklerin fotoğraflanması hakkında ip uçlarından bahsedeceğiz. Umuyoruz ki size yardımcı olacak. Unutmayalım ki yeni doğanların fotoğraflanması ile doğum fotoğrafları arasında bir çok farklılıklar vardır.

1.Anne Ve Babayı Göz Önüne Alın

Eğer aklınızda bir planınız varsa anne ve babadan bu planlarınızı anlatın ve yapabilmek için izin isteğin. Evde çekim yapacaksanız havlu ve battaniye kullana bilirsiniz. Havlu, battaniye gibi eşyalar size çekimler esnasında daha doğal görüntüler elde etmenize yardımcı olacaktır. Çıplak olarak çekim yapıp yapamayacağınızı yada bebek kıyafetleri ile bebeği çekip çekmeyeceğinizi sorun. Anne ve babaya bu şekilde soruları yönelterek çekim esnasını daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

2.Sabırlı Olmak Ve Ruh Yönetimi

Planlarınızı, fikirlerinizi gerekirse pencereden dışarıya atmak için hazır olun. Genellikle fotoğrafçılar, yeni doğan çekimlerinde ailelere belirli bir süre kitaplardan,dergilerden ve çeşitli kaynaklardan fotoğraf incelemelerini isterler ve ailenin isteğine göre bebeğin fotoğraflarını çekerler. Bu şekilde kız ve ya erkek bebek sahipleri heyecanlı bir şekilde zaman geçireceklerdir. Bir fotoğrafçının seti yönetmesi için hem bebeğin hem de ailenin ruh halini hissetmesi gerekir. Modeliniz eğer rahat değilse bu fotoğraflara yansıyacaktır ve doğal olmayan hiç hoş gözükmeyen fotoğraflar ortaya çıkacaktır. Kendi düşüncelerimizi unutup onların kendilerini nasıl hissettiğini anlamayı ihmal etmemeliyiz.

3.Onların Hikayesini Bilin

Bir bebeğin yaşamının her aşaması aileler için değerli bir taştır. Yeni doğan bebekler için en eşsiz olan parçalar cilt üzerindeki kılcal çatlaklar, yeni doğan sivilceleri, kollar ve bacaklar üzerinde bulunan kırışıklıklar, cenin pozisyonunda küçük duruşlar ve uykusu. Bebeğin yaşadığı önemli olayları anlamak bebeğin hikayesini kolaylaştırmaktadır. Çekimlerden önce annenin bebeğe hamile kaldığı zamanlarda başından geçen ilginç hikayeler size çekimleriniz için fikir sağlayabilir.

4.Gelişim

Bebekler herkes gibi günden güne büyümektedir. Hatta en çok hızlı gelişimi bebekler göstermektedir. Çekilecek fotoğraflarda zaman içinde ne kadar küçük olduğunu vurgulayın. Ne kadar büyüdüğünü göstermek amaçlı evin içerisindeki şeyleri kullanabilirsiniz. Metre, oyuncak ayı, kase, sepet, babanın elleri gibi eğlenceleri şeylerle gelişimini ön plana çıkartabilirsiniz.

5.Aralarındaki Bağa Odaklanın

Ailedeki herkes yeni doğan bebek için heyecanlıdır. Bebeği tüm aile ile çektikten sonra en önemlisi olan anne ve baba ile çekim yapmalısınız. Büyük aileler için kardeşlerle olan yakın pozlar her anne baba için önemlidir. İki yeni doğanın fotoğraflarını çekeceğiniz zaman buradan daha fazla bilgi ve sabra ihtiyacınız olacaktır. Diğer bebekle iş birliği içinde olamayışı sizi telaşlandıracaktır. Makinenizi seri çekim moduna alarak en uygun anı bekleyin ve pozları yakalayın.

6.Doğal Çekim Ortamı Sağlayın

Çekimlerden önce bazı sahneleri denemek için izin isteyin. Fotoğrafa anne ve babaları dahil etmek için  ( aile bireylerinden gelen hediyeler ) duygusal ögeler olup olmadığını sorun. Bu şekilde fotoğraflar aileler için daha anlamlı ve fotoğrafı çeken kişi için daha eğlenceli olacaktır.

Fotoğraflar

        

Steph Tan yazısından alıntıdır.

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
3
0
Would love your thoughts, please comment.x