Başarılı Siluetlerin Sırları

0 Shares

Siluet fotoğraflarına baktığımız zaman en çok sahilde çekilmiş olanlarını görürüz. Sahilde çekilmiş bu fotoğraflar için en uygun saat diye biliriz ama siluet fotoğrafı çekmemiz için günün en iyi saatleri ve en eğlenceli zamanları diyemeyiz. Kompozisyon söz konusu olduğunda, güçlü bir grafik görüntü oluşturmak için en kolay yollarından biri şekillerin bir dizi konu azaltmaktır. Tüm unsurları basitleştirme, göze çok daha güzel gelmektedir. Sonuç olarak fantastik ışık, şekil ve renk kombinasyonu gün doğumu ve gün batımı sırasında çok etkili olabilir. Aynı zamanda siz ve ışık kaynağı arasında konu koyularak, sert öğlen güneşini kullanmak için yararlı bir yol olabilir.

 

Fotoğrafı çekerken konunun en parlak kısımını alın. Arka plan ve ön konuda aydınlatmak için hiç bir şekilde flaş kullanmayın. İnsanların eylemlerini siluet olarak çekmek çok iyi bir seçimdir. Siyah bir insanın hareketlerini  kısaca özetleye bilir ve harika bir portre ortaya çıkabilir. Aşağıdaki fotoğrafların bir çoğu sahilde çekilmiştir. Dikkat ederseniz kişilerin eylemlerinin olduğu alanlar oldukça geniş.

Işık hakkında konuşmamız gerekenler ise siluetlerde her zaman için doğal ışık kullanın. Flaş yada ışık kullanımı fotoğrafınızı siluet fotoğrafı olmaktan çıkartacaktır. Siluetlerde siyah ve beyaz tonlarını kullanmak zorunda değilsinizdir. Gün doğumunun gün batımının ışıklarını, renk tonlarını ön plana çıkartmanız gerekmektedir.

TJ Scott Silhouette Photography

Fotoğrafınızı çekmeden önce makinenizi manuel moda alarak kullanmanız gerekmektedir. Manuel olarak kullanmamız bize doğru alanı net olarak fotoğrafa yansıtmamıza yardımcı olacaktır. Objektifimize gelen fazla ışıktan dolayı doğru yeri net olarak seçerken sıkıntı yaşayabiliriz. Netlik istemediğimiz bir yerde olabilme ihtimali çok yüksektir. Manuel olarak kullanmak tam anlamı ile konuya hakim olmaktır.

I’m a “Traveler”

Tripod kullanmanız gereken zamanlarda olacaktır. Sabah veya akşam yapacağınız çekimlerde tripod kullanmak fotoğraf kalitesi açısında daha iyidir. Titremeyi ve bulanık görüntü oluşmasına engel olmaktadır. Düşük bir diyafram açıklığı ve düşük ISO değeri seçtiğimiz zaman perde hızını yavaşlatmak gerekmektedir. 1/60 değerinden sonra çekilen fotoğraflarda elin titremesinden dolayı fotoğrafların titrek çıkması doğaldır. Bunu engellemek için tripod kullanmak gerekmektedir.

Siluet fotoğraflarında detayları belirtmekten zarar gelmez. Konuya ne kadar hakim olabilirsek o kadar güzel fotoğraflar elde edebiliriz. Siluetler, ton, doku ve detay hakkında her şeyi unutmak fotoğraf çekmek için harika bir yoldur. Fotoğraf ekipmanlarınızı göz önüne alarak günün farklı saatlerinde farklı yerlerde deneyerek fotoğrafları çekmek ufak noktaları yakalamak ve geliştirmek sizin yapacağınız denemelere bağlıdır.

 

Örnek Siluet Fotoğrafları

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x