Aynasız Fotoğraf Makinelerinde Batarya Ömrünü Uzatmanın 5 Yolu

0 Shares

Aynasız fotoğraf makinelerinin DSLR’larla karşılaştırıldığında eksik kaldığı noktalardan birisi de batarya süreleri. Tabii bataryanın aynasızlarda yaptığı işe bakacak olursak yine de gayet iyi iş görüyorlar. Wi-Fi ve GPS fonksiyonlarının yanı sıra, vizör, LCD, deklanşör, görüntü sabitleme gibi bütün özellikler bir batarya üzerinden çalışıyor. Buna rağmen bataryanın ömrünü uzatmak için, aynı zamanda DSLR kullanıcılarının da işine yarayacak bir kaç yol var.

  1. LCD Ekranı Kullanın

Fotoğraf makinenizin arkasındaki geniş LCD ekran, vizörünüzdeki LCD ekrana göre daha az enerji tüketir. Fotoğraf ayarlarını yapmak, fotoğrafları incelemek veya menü ögelerini kullanmak için mümkün olduğunca LCD ekranı kullanın. Tabii bu durum sadece aynasız fotoğraf makineleri için geçerlidir. DSLR makinelerde vizörünüzü etkili kullanarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlarsınız.

Fotograf: Depositphotos

  1. Ekonomi/Uyku Modu

Fotoğraf makinenizde, pil ömrünü uzatmak için uyku modunu aktif hale getirebilen, dahili bir zamanlayıcı vardır.Fotoğraf makinesinin mümkün olan en kısa sürede kapanacağı zamanı seçin. DSLR’da oldukça işe yaradığını söyleyebiliriz. Fotoğraf makinesini tekrar çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey deklanşöre dokunmak. Kamerayı vizörden bakmak için kaldırdığınızda aynı zamanda deklanşöre dokunursanız çekim için hazır olabilirsiniz.

      3. Görüntü İzlemeyi Kapatın

Şirketler, fotoğraf makinelerini, her çekimden sonra çektiğiniz fotoğrafı otomatik olarak görüntüleyecek şekilde ayarlarlar. Bu durum pili ömrünü tüketmekle kalmaz, ayrıca sizi ve fotoğraf makinenizi yavaşlatır. Otomatik görüntü izlemeyi devre dışı bırakın ve bataryanızın ömrünü uzatın. Çektiğiniz fotoğrafları Play tuşuna basarak kolayca görebilirsiniz.

  1. Wi-Fi ve GPS’i Kapatın

Akıllı telefonlarınızla fotoğraf makinelerinizi birlikte kullanabilmek harika bir şey. Fakat oldukça fazla güç tüketen bir özellik. Fotoğraf makineniz kendi Wi-Fi sinyalini üretiyor ve telefonunuzdan aldığı bir çok komutla, büyük fotoğraf dosyalarını telefonunuza gönderiyor. Eğer bunu aktif olarak kullanmıyorsanız Wi-Fi’ı devre dışı bırakın. Bunun en kolay yolu kameranızı kapatıp açmak.

  1. Ekstra Pil Satın Alın

Fotoğraf makineniz için en az bir tane ekstra batarya bulundurmanız gerekiyor. Fotoğraf makinenize uygun orijinal veya farklı markalardaki bataryaları fotografium.com’dan kolayca satın alabilirsiniz. Fotoğraf makinesi üreticileri kendi bataryalarını kullanmanızı önerir. Bataryalar içinde bulunan bir mikro işlemci fotoğraf makinesiyle ve şarj cihazıyla iletişim kurup düzgün çalışmalarını sağlar. Eğer Amazon gibi sitelerden çok ucuza batarya alırsanız, satın aldığınız batarya bu mikro işlemcilere sahip olmayabilir. Bu durumda fotoğraf makineniz çalışmaz.

  1. Battery Grip Satın Alın

Battery gripler fotoğraf makinenize fazladan bir batarya eklemenizi ve dahili deklanşör tuşuna ek bir deklanşör tuşu sayesinde dikey çekimler yapabilmenizi sağlar. Bataryalarda olduğu gibi battery griplerde de fotoğraf makinenizin üreticisi tarafından üretilmiş bir battery grip vardır. Fakat farklı markaların ürünleri de işinizi görebilir. Fotoğraf makinenize uyumlu battery gripleri fotografium.com’dan satın alabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Depositphotos
Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x