Artık Youtube 360 Video Desteği Sağlıyor

0 Shares

Artık Youtube 360 Video Desteği Sağlıyor

360 derecelik fotoğraflar uzun yıllardır çekilmekte, bunu video olarak kaydetme süreci ise geçtiğimiz 4 5 senedir başladı ve buna uygun cihazlar yeni teknolojiler geliştirilmeye tanıtılmaya başlanmıştı. Geniş açılı lense sahip 4 DSLR kamera ile aynı anda çekilen veya 6- 8 adet GoPro ile çekilen ve birleştirilerek küresel panoramik videolar elde edilmeye başlanmıştı.

Bu videoları 360 sanal tur gibi fare hareketiyle çevirerek her tarafına bakmak özel yazılımlarla işlendikten sonra özel arayüzleri olan oynatıcılarda izlenebiliyordu.

Şimdi ise YouTube 4K video desteği ardından 360 Derece Video devrini başlattı.

youtube-360-virtual-tour

 

 

Mobil cihazınızdan da normal bir YouTube videosu izler gibi oynatabiliyor, ileri geri alıp çözünürlüğünü seçebiliyor ve fare hareketi ile videoda etrafa bakabiliyorsunuz. Aynı mobese kamerası ile sanki her yere bakabilme özgürlüğünüz varmış gibi düşünün. Üstelik mobil cihazlarda cihazın hareketi ile otomatik olarak çevirdiğiniz yöne doğru videoda hareket ediyor.

 

Youtube 360 Kamera

 

Tabi bu videoları nasıl çekebiliriz ve nasıl yükleriz gibi sorular akıllara geliyor.

Youtube 360 video desteğine uygun 4 cihaz olduğunu ve bu cihazlarla çekilen videoları, sağladığı uygulama üzerinden işledikten sonra yüklemeye izin veriyor.

6 Adet GoPro ile çekilen videolarında birleşmesi ardından Youtube yazılımında işlenmesi sonrası yine yüklemeye izin veriyor.

Youtube 360 derece video yükleme işlemi ve yazılımı için tıklayın.

 

Desteklediği cihazlar ise şunlar;

 

Biz en iyisi anlatmak yerine 360 derecelik YouTube videoları ile sizleri baş başa bırakalım ve bu keyifli hizmeti birde siz deneyin.

 

Artık Youtube 360 Video Desteği Sağlıyor

 

 

 

 

 

 

 

Fatih Akkuş

''Kısaca Fotoğraf Delisi''

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x