Ara Güler Portfolyosu: Fotoğrafın Ustası

0 Shares

Ara Güler Portfolyosu: 1928 yılında İstanbul’da Ermeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocuk yaşlardan beri sinemaya ilgiliydi ve Ermeni Lisesi’nde öğrenciyken sinema stüdyolarında çalıştı. Muhsin Ertuğrul’dan tiyatro eğitimi de aldı fakat o yıllardaki amacı oyun yazarı veya yönetmen olmaktı. 1950 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi öğrencisiyken Yeni İstanbul Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Daha sonra dünyanın en iyi fotoğrafçılarının arasında sayılacağı kariyeri de bu yıllarda başlamış oldu.

1953’te Henri Cartier Bresson ile tanıştı ve Paris Magnum Ajansı’na katıldı. İngiliz bir fotoğrafçılık dergisi tarafından dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterildi. Aynı yıl “Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği”ne tek Türk üye olarak kabul edildi. 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” ünvanını kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok derginin foto-muhabiri olarak görev aldı, kariyeri boyunca birbirinden ünlü isimlerle röportaj yaptı, onları fotoğrafladı. Bunlar arasında en ünlüsü fotoğrafçılara poz vermeyen Pablo Picasso’yla yaptığı röportajı oldu. Dört farklı savaşta foto-muhabirlik yaptı. Fotoğrafları dünyanın birçok yerinde sergilendi. Birçok kitabı da basılan Güler, 1975 yılında “Kahramanın Sonu” adlı bir de belgesel film çekti.

Kendisini bir sanatçı olarak değil, gazeteci olarak tanımladı. Gerçekleri yorum katmadan insanlara aktardığını, o anı ileriki zamanlara aktararak arşivlediğini söyledi.

[aesop_gallery id=”39809″]

Subscribe
Bildir
guest

1 Comment
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim Fotoğrafçı

Ne kadar güzel bir kare ❤️

1
0
Would love your thoughts, please comment.x