500px te nasıl popüler olunur?

0 Shares

 

500px te nasıl popüler olunur diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz 🙂

Fotoğraflarınız 500px’e yükledikten sonra beğeni ve takipçi sayınız artmıyor ve bu durum sizi “acaba fotoğrafım çok mu kötü?, silsem mi? ” gibi sorulara yöneltiyorsa bir şeyleri eksik yapıyorsunuzdur.Sosyal paylaşım platformlarında gördüğüm kadarıyla yüksek puan alan fotoğraflar izleyicisine doğru sunulan fotoğraflar oluyor. Tabikide doğru sunmak tek başına yetmiyor fotoğrafınızda iyi olması gerekli.

Örneğin çok güzel manzara fotoğrafı çekiyorsunuz ve bunu Nature değilde Fashion kategorisine atarsanız kimse beğenmez.

Fotoğraflarınızın popüler kategorisine girmesi için beğeni alması ve başkalarının favori yapması gerekiyor.Peki bu insanlar sizin fotoğrafınızı nasıl bulacak?

Fotoğrafınızı yüklerken dikkat etmemiz gereken önemli noktaları adım adım sıraladık.Sizde fotoğraf yüklerken bu adımları takip ederseniz istediğiniz sonuca varacaksınız.

500px te nasıl popüler olunur (2)

1-Fotoğrafımızın başlığı düzenli olmalı   (IMG_6678 olarak bırakmamalıyız)

2- Açıklama (DESCRIPTION) bölümüne ne gireceğiniz  size bağlı.Fotoğrafın nasıl çekildiğini, fotoğraftaki mekan, model hakkında vs vs bilgi verebilirsiniz yada  benim gibi sosyal medya linklerinizi yazabilirsiniz 🙂

3-Tag (etiket takmak) adından da anlaşıldığı gibi en az 3 en fazla 30 tag girmelisiniz mutlaka! Fotoğrafınızın kategori dışında da bulunmasını ön sıralara çıkmasını istiyorsanız bu kısmı boş bırakmamalısınız.

4-Exif bilgisi her fotoğrafçı tarafndan mutlaka bakılan bir bölüm Çekilen fotoğrafın hangi ekipman ve değerlerle çekildiğini saklamayın.Fotoğrafa yeni başlayanlara referans olduğunuz için sizi takip edecekler ve fotoğraflarınızı beğeneceklerdir.Zira gizlerseniz de uzun yollardan bakılabiliyor ama bunu yapan kişi sizi takip etmeyebilir ve uğraştırdığınız için fotoğrafı beğenmeyebilir 🙂

5-Kategorinizi fotoğrafın içeriğine göre seçmelisiniz.Doğru kategoride olmazsa beğeni almaz ve alt sayfalada kalırsınız.

6-Fotoğrafın nerede çekildiğini girmelisiniz.Bu bölüm özellikle doğa fotoğrafçıları için önemli.Portre fotoğrafı bile çekiyorsanız mutlaka girmelisiniz.

7 -Buradaki 3 tik işaretini görmelisiniz ve yeşil kısım tam dolu olmazsa birşeyleri eksik girdiğiniz anlamına geliyor.Baştan kontrol edip 3 tik işaretini gördüyseniz paylaşabilirsiniz. Anasayfada yeni yüklenen kategorisine düşecek ve insanlar beğendikçe ilk sayfalara çıkacaktır.

Peki bunların hepsini eksiksiz girince oluyor mu tabiki hayır, sizinde başkalarının fotoğraflarını beğenmeniz gerekiyor 🙂

 

Salih GÖKDUMAN

Portre Fotoğrafçısı

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Aytaç

Yazdiklariniza katiliyorum ancak fotografiniz popular a alindiktan sonra en alt siralarda kaldigi icin (en cok begeni alanlar en ust siralarda) begenilme sayisi bir and dusuyor malesef. Bu listeleme begeni sayisina gore degilde random olsa daha farkli fotografcilarin fotograflarini gorebiliriz.Takip ettigim kadari ile isimler hep ayni.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x