2022 Yılının En İyi Video Led Işıkları

0 Shares

2022 Yılının En İyi Video Led Işıkları/ GVM Led Light

2022 yılının en iyi video led ışıkları GVM led panel ve spotlight ışıkları seçildi. Bunun bir çok nedeni var elbette. Ama en önemli kriter profesyonel fotoğrafçıların ve sinemacıların isteklerine en iyi cevabı en hızlı şekilde vermesi oldu. Gvm led ışıkları iki işi bir arada çözmek için geliştiriliyor. Hem fotoğraf ışığı hem de video ışığı çözümünü tek bir ışık kaynağı ile halletmek kulağa çok güzel geliyor. Ama bu zamana kadar slogandan öteye geçememişti. Çünkü sürekli ışık kaynağı olan led paneller videodaki başarılarını çoğu fotoğrafçılık türünde sergileyemediler. Peki GVM ledlerde durum nasıl? Öncelikle uzun zamandır mercek altına aldığımız GVM markasını biraz tanıyalım.

2022 Yılının En İyi Video Led Işıkları. GVM led ışıkları

GVM firması 2013 yılında kurulmuş canlı ve çok uluslu bir ABD şirketi. Kendilerine misyon olarak yüksek kaliteli ışık ve aydınlatma çözümleri sunarak görüntü endüstrisindeki profesyonellerin işlerini geliştirmelerine yardımcı olmayı seçmişler. Bunun için de başta kaliteli ve kolay kullanılır video led paneller ile spotlight ışıklar üreterek yeniliklere devam ediyor. Üretimleri bununla sınırlı değil. GVM aynı zamanda video ve fotoğraf sektörünün ihtiyaç duyduğu aydınlatma ürünleri ile beraber slider, monitör ve mikrofonlar gibi ekipmanları da üretiyor. Ortak sorun olan kaliteli ama uygun maliyetli video ve fotoğraf ışığı için GVM bir çok seçenek sunuyor. Bu da aslında sektörden bağımsız değil, sektörün tam içinde kullanıcıya kulak veren bir üretim modelinin olduğunun ispatı. O halde neden GVM video led ürünlerini almalısınız? Sorusuna video ve fotoğrafçılık türlerinde bir ışık kaynağından beklentiler ile bu beklentilere GVM video led ışık modellerinin verdiği karşılıkları inceleyerek cevaplayalım.

Video Led Panel Nedir? Video Led Panel Nerelerde Kullanılır?

Video led paneller son yılların en çok kullanılan video ışıkları. Bunun ilk nedeni daha önceleri kullanılan kırmızı kafa ya da floresan ampul kullanan kino gibi sıcak ışık kaynaklarının aşırı ısınması. Led paneller dahili fan sistemi olmasa bile çok fazla ısınmadıkları için çok daha uzun süre ışık ve renk kaybı olmadan kullanılabiliyor. Bunun yanında tabi taşıma ve hızlı kurulum avantajı da önemli. Bir çekim setinde aydınlatmayı video led kullanarak dakikalar içerisinde kurabilirsiniz. Üzerlerinde bandoor olması ışığı güzel yönlendiriyor ve geniş yüzey aydınlatmasını çok iyi sağlıyorlar. Yine bi color olmaları hem soğuk renklerle hem de sıcak renklerle çalışmayı mümkün kılıyor. Eski sistem helojen aydınlatmalarda yanmaz ışık renk jelleri ile sağlanan renkler istenilen oranda sadece bir tuşla oluşabiliyor. İşte bu ve bunun gibi bir çok avantaj nedeniyle videoda led ışıklar en popüler aydınlatma kaynağı oldu. İş böyle olunca bir çok video ve fotoğraf ışığı üreticisi firma led panel üretmeye başladılar. Birbirlerine göre artıları eksileriyle birçok marka video led ışığı incelediğimizde GVM video led panellerin bu sektörde en iyilerden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendi patentinde olan GVM renk teknolojisi gibi bir çok yeniliğe imza atmış. Gelin en güncel ürünleriyle GVM led ışık modellerinin neler vadettiğine bakalım.

GVM 1500D 75W Bi-Color & RGB Stüdyo LED Panel

GVM Video led ışıkların en gelişmiş modellerinden olan 1500D modeli her yönüyle profesyonel video ve fotoğraf aydınlatması için tasarlanmış bir ürün. Özel bir renk oluşum teknolojisi kullanılan bu model farkını 97+ CRI değerinde gerçek renkler ve renk karışım oranı ile kendini gösteriyor. Bilindiği gibi led ışıklarda en önemli konuların başında gerçek renk geri dönüşümü gelir. CRI değeri olarak adlandırılan bu renk geri dönüşümü fotoğraf ve videolarınızda renklerin ne kadar gerçekçi olduğunu gösterir. Her ışık kavramında olduğu gibi referans olarak gün ışığı alınır. Günışığının CRI değeri 100 kabul edilir. Buna en yakın değerler de en gerçekçi renkler demektir. İşte GVM 1500D ve tüm video ledlerin CRI değeri 97+ ile en yüksek seviyededir. 1500D modelinin bizi ilgilendiren önemli teknik özellikleri şöyle sıralabilir.

GVM 1500D Özellikler

 • Led Sayısı: 1128 adet
 • Renk Sıcaklık Aralığı: RGB ve Bi color 3200K-5600K
 • Işık Parlaklığı: 27000lux/0.5m, 11000lux/1m
 • Güç : 75 Watt
 • CRI Değeri: 97+
 • Led Işık Açısı: 45 derece
 • Materyal: ABS
 • Pil: Sony 2 AD NP F970 ya da F750
 • AC Elektrik Gücü: 110-220 V şebeke elektriği ile
 • Ağırlık : 1.55 KG
 • Led Panel Ölçüleri:27x42x4 CM
 • Uzaktan Kumanda: APP kontrol sistemi ile cep telefonundan uzaktan kumanda

GVM 1500D ikili set olarak satın alınabilir. Bu sayede ışık ayakları ve taşıma çantası ile güçlü bir video ışık setini çok kolay taşıyıp hemen kurabilirsiniz. 75 W ışık gücü ve 11000 lüx ışık parlaklığı ile geniş mekan aydınlatması için en iyi video led  panel ışık seti tercihi olacaktır. Bu model hem RGB hem de Bi color özelliğine sahip. Yani renk zenginliği açısından türünün en iyilerinden.

GVM-S900D Aktif Fan Soğutmalı LED Panel 2’li Set

Uzun süreli canlı yayın, dış mekan ve stüdyo fotoğrafçılığı ile  YouTube video çekimleri için led ışık arayışınız varsa çoğu özelliği ile önerimiz kesinlikle GVM S900D olur.

Bu modelin aktif fanlı soğutma sistemi uzun süreli video çekimleri için özel olarak tasarlandığı için ışık kesintisi olmadan çok fazla sürelerde kullanılabilir. Kırılmaz malzemeden üretilmiş olması da set ortamlarında düşme ve çarpmalarda ışık kaybını engelliyor. Stüdyo kurulumu için de ana ışık kaynağı olarak tavsiyemizdir.

Önemli Özellikler

 • Led Sayısı: 896 adet
 • Renk Sıcaklık Aralığı: Bi color 3200K-5600K
 • Işık Parlaklığı: 26000lux/0.5m, 9200lux/1m
 • Güç : 50 Watt
 • CRI Değeri: 97+
 • Led Işık Açısı: 45 derece
 • Materyal: ABS
 • Pil: Sony V mount
 • AC Elektrik Gücü: 110-220 V şebeke elektriği ile
 • Ağırlık : 2.75 KG
 • Led Panel Ölçüleri:40x32x7 CM
 • Uzaktan Kumanda: APP kontrol sistemi ile cep telefonundan uzaktan kumanda

GVM 672S-B Bi-Color LED Video Işık 3’lü Set

Daha küçük ve taşınabilir video ışık seti için GVM 672S-B üçlü set tam ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeydedir. Tüm ışıklar ve bağlanacağı ayaklar küçük boyutta çantası ile taşınabilir. Böylece seyyar bir ışık seti ile gittiğiniz her mekanı anında stüdyo ortamına çevirebilirsiniz. GVM 672S 40 Watt led ışıklar arasında muadillerine göre en parlak ışık seviyesine sahip model. Işığın açısı ve kullanılan led boncukları az led sayısı ile en yüksek ışıkm çıkışını sağlamış. Yine 3200K ile 5600K arasında renk değişimi sağlanabilir. Bu özellikleriyle tüm yerinde yapılacak ürün fotoğrafçılığı, mekan fotoğraf ve videolarında, Youtube videolarında en iyi aydınlatma çözümü olur.

 

 

Öne Çıkan Özellikler:

 • Led Sayısı: 672 adet
 • Renk Sıcaklık Aralığı: Bi color 3200K-5600K
 • Işık Parlaklığı: 20000 lüx/0,5 m,  4600lüx/1m
 • Güç Gereksinimi: 40 Watt
 • CRI Değeri: 97+
 • Led Işık Açısı: 45 derece
 • Materyal: Alüminyum alaşım
 • Pil: 2 adet Sony NP F970
 • AC Elektrik Gücü: 110-220 V şebeke elektriği ile
 • Ağırlık : 1.9 kg
 • Led Panel Ölçüleri: 26,2 x 23,6 x 7,6 cm
 • Uzaktan Kumanda: 12 kanallı çok işlevli LCD ekranlı kablosuz kumanda

 

Spotlight Nedir? Spotlight Işıklar Nerede Kullanılır?

Gelelim son zamanların en çok araştırılan video ve fotoğraf aydınlatma ekipmanı olan spotlight ışıklara. Spotlight aslında yeni bir ışık türü değil. Zaten sinema ve gösteri dünyasında spot ışıklarının cazibesi diye bir deyim bile vardır. Bu spotlightların yeni nesil olanları ise led teknolojisi kullanıyor. Temel olarak spotlight led ışıklar monolight yani paraflaş benzeri bir kasaya sahip ve önüne ışık şekillendirici takılabilen ışıklarıdr. Bu özelliği ve çok yüksek güçte ışık verebilme kabiliyetleri video ve fotoğraf aydınlatmasını tek başına üstlenmesine neden oluyor. İşte en büyük avantajları tam da budur. Bilindiği gibi fotoğraf için paraflaş en temel aydınlatma ekipmanıdır. Ancak günümüzde fotoğraf ve videoyu ayrı branşlar olarak değerlendirmek mümkün değil. Bu nedenle bazen video bazen fotoğraf çekmek için en iyi çözüm GVM spotlight modelleridir.

Spotlight led ışıklara bu gücü kazandıran COB led teknolojisidir. COB  ‘chip on board’ kelimelerinin kısaltmasıdır. Birden çok led yongasının tek bir led gibi üst üste paketlenmesidir. Ledlerin arasında ışığın daha fazla yayılmasını sağlayan malzemeler bulunur. Bu sayede led panellerdeki gibi geniş bir yüzeye ledlerin dizilmesi yerine tek büyük bir ledden çok daha yüksek güçte ışık çıkışı sağlanabilir. Bunun fotoğrafçılık ve video için en büyük avantajı bu yüksek ışık gücünün verdiği parlaklık ile kısık diyafram değerleri ile çalışılabilmesidir. Bunun da fotoğraf ve video görüntülerinde en iyi netlik, keskinlik olduğunu biliyoruz. Yine bu sayede önlerine softbox, octobox, şemsiye gibi birçok ışık şekillendiricinin takılabilmesi profesyonel fotoğraf aydınlatması demektir.

GVM COB Led teknolojisi

GVM COB led teknolojisini video aydınlatmasına ilk adapte eden firmalardan. Bu nedenle her geçen yıl spotlight ışıkların gücü ve kalitesinde bariz artışlar gözlemleniyor. En küçük spotlight kasasına sahip GVM 80 PS modelinde bile rakiplerini açı ara farkla geride bırakıp 80 watt ışık gücüne ulaşıyor. En yakın ürünler 60 watt seviyesinde sınırlı kalıyor. GVM spotlight ışıklar en çok aksesuar çeşitine sahip Bowens uyumlu olduğu için piyasada bulunan çoğu marka softbox ya da octobox ürünüyle kullanılabiliyor. Evet o zaman GVM spotlight serisinin en iyilerine göz atalım.

GVM SD300D Bi-Color LED Stüdyo Video Işığı

Güçlü bir video ışığı ile beraber ürün fotoğrafçılığı ışığını bir arada istiyorsanız tek adres GVM SD300 D spotlight modeli olmalıdır. Profesyonel spotlight ışıkların doruk noktalarından olan 300 watt ışık çıkış  gücünün sağladığı 1 metrede 11000 lüx ışık parlaklığı en büyük stüdyolarda tek başına ana aydınlatmayı halledecektir. Bununla beraber özellikle ürün fotoğrafçılığında yüksek enstantene ve f:11 üstü kısık diyafram kullanımını rahatlıkla sağlayacaktır. İşte bu nedenle paraflaşların fotoğrafçılıktaki tahtını şimdiden sallamaya başladı. Çünkü ürünün hem videosunu hem fotoğrafını çekmek için farklı ışık kaynakları götürmek yerine tek ışıkla tüm işinizi bitirebileceksiniz. Bir ışık önüne 90 cm octobox takıp çoğu fotoğrafçılık türünü mesela portre fotoğraflarınızı en iyi aydınlatma ile çekebilirsiniz.

GVM 300 Watt Spotlight Led Işık

Önemli Özellikler

 • Led Tipi: COB Led
 • Renk Sıcaklık Aralığı: 2700 K -7500 K
 • Işık Parlaklığı: 36600lux/0.5m 11000lux/1 m
 • Güç :300 Watt
 • CRI Değeri: 97+
 • Led Işık Açısı: 120 derece
 • Materyal: Alüminyum alaşım+ABS
 • Pil: Güç adaptörü elektrik ile
 • AC Elektrik Gücü: 110-220 V şebeke elektriği ile
 • Ağırlık : 3,15 kg
 • Led Ölçüleri: 23x13x35 cm
 • Soğutma: Akıllı Fan sistemi
 • Uzaktan Kumanda: APP kontrol Cep telefonu ile
 • Aksesuar Uyumu: Bowens uyumlu

GVM SD200R RGB & Bi-Color LED

İhtiyacınız olan RGB özellikli bir spotlight ise incelemeniz gereken ürün kesinlikle GVM SD200R RGB led ışıktır. Sadece RGB değil aynı zamanda bi color yani renk sıcaklığı değişebilir. Burada rakiplerini geride bırakan detaya dikkat etmek lazım. Çünkü renk sıcaklığı 2700K ile 7500K arasında ayarlanabiliyor. Bu renk aralığı gerçekten çoğu ışık kaynağından elde edilemez. Bu geniş renk aralığı ve 97+ CRI değeri birleşince muhteşem bir renk karışımı elde edilebiliyor. En yoğun kırmızı tonları ve en dip mavi renkler 0 ile 100 arasında çok hassas olarak ince ayarlanabiliyor. Yani  200 watt gücünde spotlight video ışıkları arasında renk zenginliği en iyi model bu diyebiliriz rahatlıkla.

200 Watt ışık çıkış gücünün sağladığı yarım metre mesafede 93000 lüx yüksek ışık parlaklığı ile detay fotoğraflarını f:16 ve üstü kısık diyafram kullanarak çekmek mümkün. Özellikle takı fotoğrafları için bu çok önemlidir. Yine RGB ve renk zenginliği ile çok farklı efektler katarak ürün fotoğrafları ve videolarınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Stillife fotoğrafçılık için de en ideal ışık tercihi olur.

Teknik Özellikler

 • Led Tipi: COB Led
 • Renk Sıcaklık Aralığı:RGB + 2700 K -7500 K
 • Işık Parlaklığı: 93000lux/0.5m, 25000lux/1m
 • Güç :200 Watt
 • CRI Değeri: 97+
 • Led Işık Açısı: 120 derece
 • Materyal: Alüminyum alaşım+ABS
 • Pil: Güç adaptörü elektrik ile
 • AC Elektrik Gücü: 110-220 V şebeke elektriği ile
 • Ağırlık : 3,15 kg
 • Led Ölçüleri: 23x12x35 cm
 • Soğutma: Akıllı Fan sistemi
 • Uzaktan Kumanda: APP kontrol Cep telefonu ile
 • Aksesuar Uyumu: Bowens uyumlu

GVM P80S 80W Yüksek Güçlü LED Işık

Son olarak da en çok satan spotlight modeli GVM P80S‘ den bahsedelim. Bu model spotlight ışıklar arasında en küçük gövdeye sahip olanı. Bu yapısıyla çok rahat taşınarak yerinde çekilmesi gereken tüm video ve fotoğrafçılık çalışmaları için çok ideal bir ışık. Küçük olması yanıltmasın çünkü 80 watt ışık çıkış gücüne sahip. Buna bağlı olarak da 13000 lüx/0,5m ışık parlaklığı var. Yani her fotoğrafçılık türü ve videolar için çok iyi bir ışık kaynağı. Üstelik yine Bowens uyumlu istediğiniz softbox, şemsiye ya da octobox ile ışığın açısını genişletip yumuşatabilirsiniz.

GVM P80S model spotlight bu boyuttaki rakiplerine 80Watt gücüyle fark atıyor. Aynı fiyat düzeyinde daha iyi bir video led ışık olması da tercih edilme oranını arttırıyor tabi. Tek olarak alınabilieceği gibi GVM P80 S ikili ışık seti şeklinde de satın alınabilir. İki adet spotlight ışık ve ışık ayakları ile önlerine ışık şekillendirici takılarak en küçük stüdyo ekipmanına sahip olursunuz. 3 kiloyu geçemeyecek bir çanta içinde tüm ışık ekipmanını taşıyabilmek büyük konfor.

Öne Çıkan Özellikler

 • Led Tipi: COB Led
 • Renk Sıcaklık Aralığı: 5600K Gün ışığı.
 • Işık Parlaklığı: 13000lux/0.5m, 4100lux/1m
 • Güç :80 Watt
 • CRI Değeri: 97+
 • Led Işık Açısı: 120 derece
 • Materyal: Alüminyum alaşım+ABS
 • Pil: Güç adaptörü elektrik ile,opsiyonel v mount adaptör
 • AC Elektrik Gücü: 110-220 V şebeke elektriği ile
 • Ağırlık : 0.9 kg
 • Led Ölçüleri: 21.5×12.8×16.8 cm
 • Soğutma: Akıllı Fan sistemi
 • Uzaktan Kumanda: APP kontrol
 • Aksesuar Uyumu: Bowens uyumlu

2022 yılının en iyi video led ışıkları başlığı altında Gvm Led panel ve spotlight ışıklarının hangilerinin hangi işlerde kullanılabileceğini detaylı olarak anlattık. Bu led ışıkları farklı güç ve model olarak alarak kendi ışık setinizi de oluşturabilirsiniz. Gördüğünüz gibi renk seviyeleri ve geri dönüşümleri birbirini en iyi şekilde destekliyor. Tüm GVM led ışıkları bir arada incelemek için burayı ziyaret etmenizde fayda olacaktır. GVM led ışıkları Türkiye yetkili satıcısı olan Fotografium’ dan 2 yıl resmi garantili olarak satın alabilirsiniz.

 

Erdem Kılavuz

Fotografium İçerik Editörü,İstanbul Ünv. Radyo-TV mezunu.30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x