2018’in En İyi iPhone Fotoğrafları Açıklandı!

0 Shares

2018 yılında piyasaya sürülen, nefes kesici görüntüleme teknolojilerine sahip akıllı telefonlarla birlikte, bu yıl yapılan iPhone Fotoğrafçılık Ödülleri’nde yarışan fotoğrafların da standardı epey yükselmiş durumda. 2007 yılında başlayan bu prestijli fotoğraf yarışmasının bu yıl  11. si düzenlendi. Bu yılın birincisi “Displaced” isimli fotoğrafı ile Jashim Salam oldu. Bangladeş’te bulunan Tangkhali mülteci kampında Royingya çocuklarına, sağlık ve temizlik konulu bir film izletilirken çekilen bu fotoğrafta iPhone 7 kullanıldı. Bu etkileyici fotoğrafla Jashim Salam Grand Prize ödülüne layık görüldü ve aynı zamanda iPhone ile neler çekilebileceğini gösterdi.

Fotoğraf: Jashim Salam

İsviçreli fotoğrafçı Alexandre Weber ise iPhone 6s ile çektiği “Baiana in yellow and blue” fotoğrafıyla “Yılın Fotoğrafçısı” ödülüne layık görüldü. “Brezilya, Salvador de Bahia da çekilen bu fotoğrafta, az önce geçen bir kamyonun arkasından bakan geleneksel “baiana” kıyafeti giymiş bir kadın görülüyor.” diyor fotoğrafçı.

Fotoğraf: Alexandre Weber

Çinli fotoğrafçı Huapeng Zhao, iPhone 6 ile çektiği “Eye to eye” fotoğrafı ile “Yılın Fotoğrafçısı” kategorisinde ikinciliğe layık görüldü. Deniz kenarında bu çocuğun yürüdüğünü görünce fotoğrafını çekmeye çalıştığını  ve o anda yakaladığı balığı gözüne tuttuğunu söylüyor fotoğrafçı.

Fotoğraf : Huapeng Zhao

Myanmarlı fotoğrafçı Zarni Myo Min, iPhone 7 Plus ile çektiği “I want to play” fotoğrafı ile “Yılın fotoğrafçısı” kategorisinde üçüncülüğe layık görüldü. Myanmar’da çekilen bu fotoğrafta, bir ayağı olmayan bir çocuğun futbol oynayan arkadaşlarına, kendisinin de oynamak istediğini söylediğini belirtiyor Win.

Fotoğraf: Zarni Myo Win

Avustralyalı fotoğrafçı Glenn Homann , iPhone X ile çektiği “Corrugations” fotoğrafı ile “Abstract” kategorisinde ikinciliğe layık görüldü. Glenn ; ” Oldukça dağınık ve karmaşık bir sanayi bölgesinde fotoğraf çekmek için dolanıyordum. Çekmeye değer bir konu bulamadıkça detaylar ilgimi çekmeye başladı. En sonunda bu karton atıklarını siyah beyaz çekmeye karar verdim.

Fotoğraf: Glenn Homann

Abstract kategorisinde ikinciliğe layık görülen Filipinli fotoğrafçı Edwin LoyolaiPhone X ile çektiği “The Union of Colors” isimli fotoğrafının arka planını şöyle anlatıyor: “Filipinlerin en büyük alışveriş merkezlerinden birinde dolaşırken, renklerin ve şekillerin uyumunu gördüğümde çok şaşırmıştım.”

Fotoğraf: Edwin Loyola

Amerikalı fotoğrafçı Charles Thomas, iPhone 8 Plus ile çektiği “Human vs. Nature” fotoğrafı ile “Manzara” kategorisinde ikinciliğe layık görüldü. Loyola ; “Bir uçağın camından görülen manzara her zaman ilgimi çekmiştir. Las Vegas’a geri dönerken cam kenarında olmam büyük şanstı. Şehirden çıkıp çöle ulaşana kadar bütün manzarayı izledim ve dönüşüme şahit oldum.” diyor.

Fotoğraf: Charles Thomas

Manzara kategorisinde ikinciliğe layık görülen fotoğrafçı ise iPhone 7 ile çektiği, İngiltere’de bulunan ünlü Sycamore Gap fotoğrafı ile Türkiye’den Asuman Robson oldu. “Hadrian’s Wall bölgesinde hiking yaparken çektim. Her zamanki gibi karamsar bir hava vardı ve ağacın yanındaki yürüyüşçüler bulutla birlikte dramatik bir görüntü yarattı.”

Fotoğraf: Asuman Robson

Singapurlu fotoğrafçı Scott Woodward “Salamah” adını verdiği fotoğrafıyla Portre kategorisinde birinci oldu. Bir Moken köyü yaşlısı olan Salamah, kendi yaptığı ahşap dalış gözlükleriyle, Tayland da bulunan 300 deniz çingenesi topluluğundan biri olan Au Bon Yai sahilinde iken çekilmiş.

Fotoğraf: Scott Woodward

Amerikalı fotoğrafçı Robin Robertis Hayvanlar kategorisinde birinciliği iPhone 7 Plus ile California’da çektiği “Django – Old man baby dog” isimli fotoğrafla aldı. “Django Çin Hunan bölgesinde bulunan bir Budist tapınağında doğmuş ve orada büyümüş. Uzun sahil yürüyüşleri yapmayı ve Miles Davis dinlemeyi seviyor” diyor fotoğrafçı.

Fotoğraf: Robin Robertis

 

Yasin Yaşar Bayol

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisi Adayı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x