16 Saat Beklemenin Ürünleri: Gel-Git Fotoğrafları

0 Shares

Fotoğraf sanatçısı Michael Marten sıradışı bir çalışmaya imza attı. Sanatçı amacına ulaşabilmek için kimi zaman 16 saat aynı yerde beklemek zorunda kaldığı oldu.

Marten, İngiltere kıyılarında yaşanan ?gel-git? nedeniyle su seviyesinin çekilmesinin sonuçlarını böyle görüntüledi.

Fotoğrafçı, Ay ve Güneş çekim gücü etkisiyle gelgit olayının yaşandığı bölgede saatlerce bekleyerek bu fotoğrafları çekti.

Fotoğrafçı 2003 yılında hava, erozyon, mevsim değişimleri gibi doğal süreçlerle ilgili bir proje için İskoçya’da, Berwickshire kıyısında bir küçük liman keşfettiğini ve burada 4 gün fotoğraf çektikğini sonrasında fotoğrafları banyo yapıp incelediğinde gelgitleri farkettiğini belirtiyor. Gelgitler ilgisini çektiğini ve araştırmaya başladığını bu aşamada İngiltere Hidrografi Dairesi (UKHO) tarafından yayınlanan gelgit tabloları inceleyerek gelgitlerin olduğu yerleri fotoğraflamaya başlamış.

Akdeniz’de santimetre bazında olurken İngiltere’de bu Kuzey Denizi kıyısı kısımlarında 1 metre den Bristol Channel’da 15 metre (dünyanın üçüncü en yüksek) arasında değişmektedir. Ayrıca, herhangi bir yerde yükseklik zaman içinde değişmektedir. Her iki haftada yeni Ay ve Dolunay da başlayan dört ya da beş gün içinde, gelgit yüksektir.

Yüksek ve düşük gelgit ortalamaları arasındaki 6 saat 20 dakika sürmekte, ama bu sadece bir ortalamadır. Her yerde gelgit 8 veya 9 saat sürebilir. Sadece 3 veya 4 saatte de olabilmekte. Ve gelgit zamanlaması ortalamasına yakın olduğu yerlerde bile, günden güne değişikler gösterdiğini ifade etmektedir.

20michael_marten_wells 19michael_marten_porthcawl 18michael_marten_crosby St Michael's Mount, Cornwall 16michael_marten_watchet 15michael_marten_brancaster_staithe 14michael_marten_wivenhoe 13michael_marten_holehaven 12michael_marten_cockenzie 11michael_marten_blackpool 10michael_marten_southend 09michael_marten_perranporth 08michael_marten_north_berwick 07michael_marten_worms_head 06michael_marten_bedruthan 05michael_marten_cuckmere 04michael_marten_solway 03michael_marten_shore_goats 02michael_marten_harbour 01michael_marten_grain

Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
En Yeni Yorumlar
En Eski Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
10
0
Would love your thoughts, please comment.x